12 hodin v Polsku jediná možnost dneška

12 hodin v Polsku jediná možnost dneška

Od pondělí 9.11. se nám smrskly možnosti jet na výlet do zahraničí bez omezení, bez testu po návratu zpět do ČR už jen na dvě poslední možnosti: 24 hodin v Sasku a 12 hodin v Polsku. Hranice s Polskem se táhne celým severem ČR a minimálně polovina republiky má Polsko opravdu blízko.

Do Polska nově jen na 12 hodin

Jsem ze střední Moravy a na Polské hranice jedu hodinu. Na hranicích stáli nějací pánové (nevím, zda policisté nebo celníci, měli žluté vesty), ale směrem do ČR. Směro do Polska byl volný. Po přejetí do Polska za Českým Těšínem jsme si okamžitě všimli nádherné silnice. Prostě ten pocit, když přejedete hranice a spousta nápadů, co s tím. 12 hodin je opravdu hodně času. Sice nestihnete výlet typu Toruň, Gdaňsk, ale cokoliv v dosahu typu Wroclaw, Krakow, Katowice a okolí jsou v pohodě dostupné. A samozřejmě spousta hornatých míst prakticky podél celé hranice od Krkonoš po Beskydy. Tak jedem poprvé do Beskid Slaski - slezských Beskyd na polské straně.

Co v Polsku dnes funguje a jejich opatření

V Polsku se všude v obci, na ulici i v přírodě, kde jsou nějaká zařízení pro lidi typu chaty, lanovky, musí nosit roušky. Už tam také fungují restaurace jen na okýnka. Je tam spousta stánků s rychlým občerstvením, které zůstaly otevřené normálně. Samostatné obchody s nepotravinovým zbožím (typu Kik, Pepco) mimo obchodní centra byly během naší návštěvy také otevřené. Skvělý nápad Poláků je prodloužit otevírací dobu potravinových supermarketů. Tak i v malé vesnici najdeme obchůdky typu Žabka otevřené denně 6-23 hodin a Biedronka (malý typ supermarketu něco jako u nás Penny nebo Coop) má otevřeno non stop, aby se v prodejnách nehromadili lidé. U nás v neděli jsou obchody zavřené, takže jsme si v sobotu večer s gustem nakoupili. Nebyli jsme ve větším městě, tak nevím, jak to funguje s obchody tam. 

Czantoria PL - Velká Čantoryje CZ

Naším prvním cílem byla hraniční hora Čantoryje. Je přístupná pěšky z Česka a lanovkou z Polska. Zaparkovali jsme za 10 Zl u lanovky, která nás vyveze na vrchol pěkné sjezdovky. Kdo si chcete vyzkoušet lyžovačku v Polsku, zadejte si do googlu stoki narciarskie - což znamená sjezdovky. Mrkněte na ceníky, terény, lanovky a hodnocení lidí. Nahoře je bobová dráha, pár dřevěných chatiček s funkčním občerstvením na výdejní okýnko a spousta laviček na výhled. Lanovka stála 27 zlotých dospělý, 22 zlotých dítě http://www.czantoria.net/. Stačí koupit na místě v okýnku. 

Na vrchol hory na českou stranu vede široká nenáročná lesní promenáda. Na vrcholu je malá rozhledna. Hravě zvládne každé dítě.

Wisla a viadukt Glebce

Wisla je proslulé rekreační město známé v celém Polsku. Už z dálky jdou vidět mohutné budovy hotelů. Lázeňské město na první pohled. Jeli jsme se podívat na slavný železniční viadukt v místní části Glebce. Je z 30. let a má výšku 25 metrů. Připomělo mi to naše putování v Semmeringu

Skokanský můstek Adama Malysze Malinka

Další cíl, který se mi moc líbil, byl moderní skokanský můstek místního rodáka a legendy světového skokanství na lyžích Adama Malysze. Na to, že borec je mladší než já a už je po něm pojmenovaný skokanský můstek, všechna čest. Můstek je unikátní tím, že v roce 2008 prošel zásadní modernizací a ta doskočiště původního můstku z roku 1933 protáhla na současné parametry HS 134 metrů tak, že končí nad silnicí. Takže svým autem můžete projet pod můstkem. Lanovka nahoru na můstek byla zrovna mimo provoz, protože ten den můstek zasněžovali. Pozorovali jsme sněžné mašiny, jak chrlí sníh dole na doskočišti pod rolby a na hromadu, kterou si nabíraly náklaďáky na korbu a vozily jej nahoru. Můstek Malinka je druhým největším v Polsku hned po Wielke Krokwi v Zakopanem. Skáčou se tu nejen velké závody, ale trénuje zde celoročně polská reprezentace pod vedením Čecha Michala Doležala a také reprezentace Japonska, Rakouska, Německa a Slovinska. 

Cienków - kombinace lanovky a hřebenovky

Kdyby jela lanovka (nebyl náš případ), je tu dobrý tip pro Vás - můžete si koupit kombinovaný lístek na lanovky skokanský můstek Malinka a Cienków. A udělat si okružní vycházku. Vyjet nahoru lanovkou, přejít výhledový hřeben Cienków, kde je i horská chata s restaurací a sjet druhou lanovkou dolů. Stezka vede i dole údolím podél říčky. Na parkovišti přímo u můstku se neplatí.

Přehrada a rezidence prezidenta

Ve Wisle je příjemná malá přehrada na soutoku Bílé a Černé Wiselky. Od přehrady se dá jít krásná okružní túra na Baraní horu. Dá se projít po přehradní zdi. Hned nad přehradou se nachází zámeček - rezidence prezidenta Polska. Zajeli jsme si k němu. Silnice před a za zámkem se dá zcela uzavřít na branku. Na každém sloupu je kamera. Projíždíme dál lesem. Na hřebeni je parkoviště pro malou rozhlednu blízko sedla Przełęcz Szarcula. Je z ní krásný výhled na přehradu. Nedaleko je pro zdatnější turisty k dispozici stezka na populární Baraniu goru.

Dřevěné kostely v Istebné

Dál lesem dojíždíme do polské obce Istebna. V ní jsou dva pěkné dřevěné kostelíky. Ten první je Kostel svatého Kříže v osadě Kubalonka. Pochází už z 18. století a byl sem převezen koncem 50. let od Gliwic, protože musel ustoupit těžbě uhlí. Ten druhý je v osadě Andziolowka  a ten druhý je soukromou kaplí rodiny Konarzewskich. Vystavil a řezbami ji ozdobil pradědeček Ludvík jako poděkování za šťastný návrat domů ze Sibiře z 1. světové války. Kaple je hned u silnice, ale na pozemku rodiny, která žije v zajímavé kamenné vile. Je vidět, že jde o uměleckou rodinu. Bokem u benzínové stanice byste se lesem dostali k pamětní síni nejslavnějšího polského horolezce Jerzyho Kukuczky. Je považován spolu s Reinoldem Messnerem za nejúspěšnějšího horolezce 20. století, protože vylezl na všech 14 osmitisícovek Himaláje většinou bez kyslíku během 80. let. Zatímco Messner má v Alpách zámek, Kukuczka má v Istebne malou dřevěnici. Zemřel v roce 1989 na Lhotse. 

Po nákupu v místní Biedronce jsme byli mnohem blíž slovenské hranici, takže jsme se domů nevraceli přes Český Těšín, ale kolečkem přes Čadcu a Makov - tedy povoleným tranzitem přes Slovensko domů. Slovenskem projíždět můžete, ale nesmíte zastavit, jen nutné zastávky na čerpacích stanicích a povolená doba je 8 hodin. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca