Plavba po Dunaji údolím Wachau a Kremže

Plavba po Dunaji údolím Wachau a Kremže

Údolí Wachau je tisíciletá kulturní krajina ostrých pahorků osázených vinicemi a meruňkovými sady. Ačkoliv se každou stranou údolí dá projet autem a na kole, doporučuji vyzkoušet i plavbu po Dunaji. Přece jen z lodi je lepší výhled než z vegetací zarostlého břehu. Celé údolí se rozprostírá mezi městem Kremže a klášterem Melk. Pro svou krajinářskou a historickou hodnotu je zapsáno i s klášterem na seznam UNESCO. Údolí patří k nejkrásnějším krajinám celého evropského kontinentu a klášter Melk je největší benediktínský klášter na světě. Píšu o něm v článku zde https://www.hanamachalova.cz/clanek-melk-nejvetsi-benediktinsky-klaster-na-svete/. Rakousko má jednu s největších tolerancí alkoholu pro cyklisty a vinné sklepy jsou otevřené... Cyklisté mohou mít maximálně 0,8 promile alkoholu v krvi. Řidiči motorových vozidel „pouze“ pod 0,5 promile.

Kamptal - už toto údolí nás nadchlo, a to ještě není zdaleka Wachau

Jen kousek od našich hranic jsme projížděli krásnou krajinou kolem meadrující řeky Kamp. V Kamptalu najdeme 8 vinařských oblastí a šel vidět samý kemp. Hned bych sem vyrazila pod stan. Určitě je to ráj cyklistů. Cestou jsme míjeli i několik impozantních hradů. Z nich nejvíce se nám líbil Rosenburg a Gars am Kamp. Prostě jedete kolem nalepeni na okýnko a říkáte si: sem musím na výlet. Posuďte sami https://www.rosenburg.at/. Sem Vás chci vzít na adventní výlet - mají na tomto malebném zámku totiž krásné adventní trhy. A spojili bychom to třeba s návštěvou tohoto ohromného kláštera Gottweig, který jsme z dálky viděli z Kremže. To bylo něco, že? https://www.stiftgoettweig.at/. No zkrátka, já něco vidím a jak mi to nedá spát, tak vím, že to je silné znamení, že Vás tam mám vzít. 

Kremže domov kremžské hořčice

A teď k plavbě údolím Wachau. Údolí vzniklo setkáním dvou masívů českého a alpského, takže z obou stran jsou ostré skály a prudké kopce. Své také vykonala řeka Dunaj, která protéká celkem rychlým proudem. V údolí prakticky nebylo možné zemědělství a tak na svazích místní zakládali vinice a meruňkové sady. Místní bílá vína jsou ceněná, hlavně odrůdy Veltlínské zelené a Ryzlink. Meruňky mají speciální známku původu Wachauer Marille. Většina produkce se sní začerstva a ze zbytku se vyrábí mnoho různých produktů. Džemy, likéry, šťáva, pyré a pálenka. Započali jsme ji v okresním městě celého regionu Kremži (Krems an der Donau) https://www.krems.gv.at/About_Krems. Městečko má 23 000 obyvatel a Dunajskou univerzitu se 4300 studenty...to je fakt hodně. Podle města se jmenuje i kremžská hořčice. Naše Kroměříž je jejím partnerským městem. Důvod k její výrobě byl, že se do ní nedával obyčejný ocet, ale ten místní - vinný. Přístaviště na Dunaji najdeme hned naproti futuristické Landesgallerie Niederösterreich. Svou architekturou na malém městě rozhodně překvapí https://www.lgnoe.at/de

Kostelíky v údolí Wachau někdy připomínají malé pevnosti. To je proto, že nejlepší přístup do údolí byl vždy po řece a ne vždy přicházeli lidé s šlechetnými úmysly. Proto se obyvatelé mohli uchýlit právě do jejich bezpečí. Tento je z městečka Weissenkirchen. Zkrátka, kostelíků s nějak podezřele malými okny si určitě všimněte.

Plavba údolím Wachau po Dunaji

Linkovou plavbu po Dunaji provozují dvě společnosti DDSG Blue Danube s červenými loďmi https://ddsg-blue-danube.at/ a modrobílý Brandner. Mají stejné ceny. My jsme si vybrali modrobílou flotilu. https://www.brandner.at/en/liner-cruises/timetable-fares/ Jde o velmi elegantní plavidla s restaurací, terasou, barem. Vše je ve vysokém standardu a moderním designu. Rozmyslete se, kterým směrem poplujete. Plavba proti proudu vede z Kremže do Melku a trvá 2:50 hod., kdežto opačně po proudu pluje jen 1:30 hod., což ušetří dost času. Lodní lístek za 36 km plavby stojí 29 EUR, děti do 9 let zdarma. děti 10-15 let polovic a studenti sleva 20%. Já vždy ukecávám, aby 20% procent dali i mým seniorům a udělali z nich papírově studenty:-). Z Kremže do Melku vyplouvá v 10:05 a z Melku do Kremže v 13:45. Loď je sice nákladnou záležitostí, ale když údolí prosvištíte autobusem, skoro nic neuvidíte. Pohled z řeky je o úplně něčem jiném. Navíc jsme ve vinařské oblasti. Společnost Brandner má svou vlastní značku vína. Jejich vinohrady jsou v obci Rossatz na břehu Wachau. Sklenička místního Grüner Veltliner stojí na lodi 4,50 EUR. Kdo chcete provětrat peněženku, můžete si na lodi dát i opravdu vynikající oběd. Mají jídla mezi 15-17 EURy a skvělé dezerty či poháry s místními meruňkami. Nebo si jen vychutnat několikahodinovou plavbu se skleničkou vína na terase. Nebojte se jazykové bariéry, na obou plavbách jsme měli vždy slovenský personál. V Melku stojí lodě na malé říčce, která odbočí z Dunaje pod klášter. Také se nám stalo, že říčka měla nízkou hladinu a my jsme museli přejít až k velkému Dunaji. 

 

Dürnstein s Richard I. Lví srdce

Největší nátřesk cestujících na lodi byl po městečka Dürnstein a Spitz. Dürnstein má klášter s ikonickou modrobílou věží hned u vody a na prudkém svahu stejnojmennou zříceninu. Na ní byl vězněn anglický král Richard I. Lví Srdce. Vracel se z křížové výpravy z blízkého východu a u Vídně v hostinci byl podle pečetního prstenu a šlechtických manýrů rozpoznán a zajat. Za tučné výkupné 100-150 tisíc stříbrných hřiven (prameny se v částce rozcházejí) byl propuštěn na svobodu a za peníze se prý založilo např. Vídeňské Nové Město. Celá akce vzešla z iniciativy vévody Leopolda Babenberského za Hadmara II. z Künringu, a na žádost německého císaře Jindřicha VI. Štaufského byl za úplatu propuštěn. Existuje i pověst o zpěvákovi, který se tak dlouho toulal údolím Wachau a prozpěvoval píseň, o které věděl, že může znát jen král, až mu zpěvem jednoho dne král odpověděl. A mohlo začít vyjednávání o výkupném. 

Spitz a zřícenina Hinterhaus s milou pověstí

Spitz je vinařské městečko s jednou z nejfotografovanějších vinic, která zabírá celý velký svah nad městem. Má také svou krásnou zříceninu Hinterhaus, tedy zadní dům. Má pověst, že zde bloudí duše někdejšího majitele hradu, který nedodržel povinný rok smutku a krátce po smrti své manželky si vzal jinou. Za to jej stihl boží trest a stalo se z něj hradní strašidlo. Bůh je zřejmě žena:-). 

Willendorfská Venuše

To, co pro nás Čechy je Věstonická Venuše, je pro Rakušany ta místní, Willendorfská. Jde o maličkou 11cm vysokou pravěkou sošku cca 20-22000 let starou, která je nyní uložena jako národní poklad nejvyšší třídy v muzeu ve Vídni https://cs.wikipedia.org/wiki/Willendorfsk%C3%A1_venu%C5%A1e. Byla nalezena právě u vesničky Willendorf zde v údolí Wachau. Našla se při stavbě železnice v roce 1908 a poprvé byla vystavena na veřejnosti až v roce 1998 v Schönbrunnu.

Aggstein hrad se špatnou pověstí a krásným výhledem

Teď se soustředíme na pravou stranu Dunaje. Na vysokém kopci na skále se tyčí nejnavštěvovanější zřícenina celého údolí Wachau, hrad Aggstein. Ti nejvykutálenější majitelé byli komoří Scheck, který dostal hrad od vévody lénem. Známá se stala jeho krutá růžová zahrada, kam zavíral nepohodlné na kamenný balkon nad kolmou skálu. Ti buď vyhladověli, nebo skočili za smrtí. Také si nárokoval mýtné od lodí jedoucích po proudu Dunaje. Vybudoval na břehu mýtnici, historický dům je tu dodnes jako lesovna. Tento vykutálený Scheck se stal loupeživým rytířem a vykrádal lodě na Dunaji. Za dalšího pána Hadmara III z Kuenringu byl hrad považován za nedobytný. Existuje pověst a jeho železném řetěze přes Dunaj. Ten pomohl zachytávat a okrádat plující lodě, což ale rozzlobilo vévodu Fridricha, který připravil na milého Hadmara léčku. Do lodě plné okatě atraktivního nákladu zboží, skryl do podpalubí vojáky. Později se nad ním však slitoval a za slib, že budou uhrazeny všechny škody způsobené loupením, mu udělil milost.

Poté se pokocháme pohledem na stejné straně na Servitenkloster Schönbühel, tedy klášter blízko vodě, který byl ovšem zrušen a přešel jako renesanční zámek do soukromých rukou. Za chvíli další hrad Schönbühel na skále. Zkrátka během plavby je stále na co se dívat. Už se blížíme odbočce z Dunaje na říčku Melk ke stejnojmennému klášteru. O něm si přečtěte v dalším článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-melk-barokni-skvost-a-nejvetsi-benediktinsky-klaster-na-svete/.

Storýčka/krátká videa z našeho výletu si můžete prohlédnout zde: https://www.instagram.com/stories/highlights/17866285568020621/ 

 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska