České Švýcarsko, Hřensko, soutěsky, Pravčická brána

České Švýcarsko, Hřensko, soutěsky, Pravčická brána

Vyrazili jsme na víkend do národního parku České Švýcarsko. Byl vyhlášen 10 let poté, co jej vyhlásili na německé straně v Sasku. Strávili jsme jeden den v Hřensku. Během něj jsme stihli projít městečko, proplout obě soutěsky Edmundovu i Divokou (dál se jít nedá, musíte se vrátit k lávce a jít na Meznou), vyjít po prudkých schodech na Meznou, Mezní louku a na Pravčickou bránu. 

Hřensko lodí z Děčína

Brána na hlavní atrakce národního parku České Švýcarsko je Hřensko na samých hranicích s Německem. My jsme sem dopluli lodí z Děčína s Labskou plavební společností za 130 Kč https://www.eshoplabskaplavebni.cz/decin-hrensko-a-zpet/. Můžete se sem dostat taky vlakem z Děčína, ale musíte vystoupit na německé straně ve stanici Schöna a přejet návazným přívozem přes Labem. Nebojte se vlaku, vždycky ke každému dopluje přívoz a za 40 Kč Vás vezme naproti do Hřenska, tady to vidíte na stránce obce: https://www.hrensko.cz/inpage/privozem-schona-hrensko/. Hned na rohu Hřenska napravo je výrazně oranžovorůžový dům, kde najdete infocentrum. Tam si vezměte mapku a dávejte pozor, které turistické cesty jsou momentálně zavřené. Tady jich bývá zavřených mnoho kvůli padání skal nebo stromů. Pozor na to.

 

Edmundova soutěska 

Jakmile jsme prošli Hřensko (všichni si tam pochvalovali mikiny u Vietnamců na stánku, tak na to upozorňuji, protože každý o tom básnil:-), což je asi 1,2km, narazili jsme na rozcestí. Nalevo je WC a hotel Klepáč, napravo, kam jdeme my, je vstup přes penzion kolem říčky Kamenice penzion Soutěsky. Dále jsme šli asi 2 km krásnou soutěskou, občas tunely proraženými ve skalách až do přístaviště loděk. Tam je pokladna. Zaplatili jsme 120 Kč za plavbu Edmundovou soutěskou a nastoupili do pramice. Převozník a průvodce v jedné osobě má vtipný výklad, proti proudu řeky se pohybuje pomocí bidla. Tuto část soutěsky jde pouze proplout na loďce. Název dostala Edmundova soutěska po majiteli panství Edmundovi Clary-Aldringenovi, který povolal italské odborníky a pod jejich vedením pak na 200 dělníků zbudovali stezku. A tak máme tuto atrakci od roku 1890. Včetně legračního "vodopádu", který funguje jako splachovadlo. https://www.hrensko.cz/inpage/informace/

Divoká soutěska

Když už jste tady dole, zajděte si ještě kousek dál na Divokou soutěsku. Ta byla otevřena v roce 1898. Napřed jsme přešli kolem Mezní lávky a pokračovali do Divoké soutěsky. Zaplatili jsme 80 Kč za loďku. Převoznice nás tentokrát vzala soutěskou tam i zpět, protože cesta z ní je nyní uzavřená a tak se pluje okruh zpět do stejného bodu. Kaňonem jsme šli zpět k Mezní lávce, tu přešli a zapotili se u výstupu tzv. Dlouhým schodištěm do Mezné s pěknými domky. Sem zajíždí linkový autobus. https://www.ceskesvycarsko.cz/cs/dopravni-spojeni/linka/turisticky-autobus-podel-np-linka-c-434-decin-hrensko-mezni-louka.

 

Pravčická brána a Sokolí hnízdo

K Pravčické bráně se můžete dostat několika způsoby. Vede sem červená turistická stezka. Můžete jít pěšky přímo z Hřenska, jen u penzionu Soutěsky nepůjdete dovnitř soutěsek, ale odbočíte vlevo kolem hotelu Klepáč a půjdete dál po značce. Nebo půjdete ze soutěsek z Mezné přes Mezní Louku po červené značce Gabrielinou stezkou lesem až k bráně. Tak jsme šli my k našemu autobusu na Mezní Louku. Ten nás odvezl 4km na zastávku Tři prameny a odtud jsme vystoupali necelé 3km nahoru k Pravčické bráně. Vstupné k bráně a na okolní vyhlídky je 95 Kč.  https://www.pbrana.cz/. Doporučuji si vše tady zaplatit, jinak opravdu nic pořádného neuvidíte, takže těch pár stovek za soutěsky a bránu pusťte. Zpět jsme se vrátili opět pěšky. Můžete dole využít linkovou dopravu. Jestli se někdo do Hřenska dopravuje autem, hodně štěstí s parkováním. Já si to moc ani nedovedu představit, ale asi to tam nějak funguje i pro auta. Ale stejně asi dost zaplatíte a budete na tom stejně jako ostatní pěší - budete se muset všude dopravit linkou nebo pěšky. Tolik jde stihnout naprosto na pohodu za den. Vypluli jsme z Děčína v 9.00 a z brány jsme sešli v 17:45.  

Zastávky cestou: hvězdárna Ondřejov, Sklářská krčma LASVIT AJETO Lindava, Panská skála Kamenický Šenov

Cestou republikou do Českosaského Švýcarska jsme se stavili na několika zajímavých místech. Na hvězdárně v Ondřejově - je kousek od D1, exit 29A. Provozovatel je Astronomický ústav Akademie věd ČR. http://www.asu.cas.cz/. Hvězdárna je založená roku 1905 J. Fričem. Věnoval ji v roce 1928 k 10 výročí republiky státu. Areál tvoří secesní pozorovací kupole, Astronomické muzeum V. Šafaříka včetně 150 let starého dalekohledu Alvana Clarka. Mají tu i dvoumetrový zrcadlový dalekohled největší v ČR.

Oběd jsme si dali v báječné Sklářské krčmě, která je součástí areálu sklárny LASVIT AJETO v Lindavě. Přímo v krčmě, kde dobře vaří, je sklářská pec. Takže můžete v klidu pozorovat skláře při práci. Součástí je výstavka výrobků - například trofeje pro vítěze Tour de France a prodej menších výrobků jako suvenýry. http://www.ajetoglass.com/cs/sklarska-krcma/. Nedaleko je Nový Bor - sklářská mekka ČR.

Pár km odtud je slavná Panská skála, která si zahrála v Pyšné princezně. Ve skalním útvaru zvaném varhany se léta těžil čedič - používal se například jako pobřežní zátarasy na mořském břehu, protože dobře odolával slané vodě. Už před více než 100 lety vyvinuli místní osvícení lidé značné úsilí, aby se ve skále dále netěžilo a byla vyhlášena chráněným územím. Nakonec se to podařilo a Panská skála je prvním přírodním chráněným útvarem na našem území. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska